The Umbrella Academy
powrót do forum 2 sezonu

jeden ze "Szwedów" uzbrojony jest w pistolet maszynowy PM wzór 63 RAK opracowany w latach 60. XX wieku przez prof. Piotra Wilniewczyca. W latach 1964 - 1974 wyprodukowano ich w Polsce ponad 70 tys. egzemplarzy. Były na wyposażeniu wojska i MO.

ocenił(a) serial na 10
Dar0962

Wydaje mi się, że widziałam też nasze polskie stroje ludowe - łowickie :)
Nie pamiętam, który odcinek. 5 lub 6 :)

ocenił(a) serial na 7
BallerinaSue

zgadza się :-) - w każdym razie podobne do naszych - to było w odcinku z "polką"

ocenił(a) serial na 10
Dar0962

Muszę obejrzeć jeszcze raz i dobrze się przyjrzeć :) Wiele lat tańczyłam w zespole ludowym i stroje łowickie są niesamowicie charakterystyczne. Od razu skojarzyły mi się z nimi :)

ocenił(a) serial na 10
Dar0962

Obejrzałam odcinek i jestem w 99 procentach pewna, że to nasz Łowicz :D Nawet zdobienia na kołnierzyku męskiej koszuli się zgadzają :D

BallerinaSue

Ale dlaczego wogóle użyto stroju łowickiego przy okazji zlotu miłośników polki, skoro taniec ten utożsamiany jest głównie z Czechami. Strój czeski bardziej by pasował. Albo chociaż jakiś południowopolski region znany z polek np. Rzeszów lub Lachy Sądeckie. Łowicz trochę nie pasował tam do kontekstu. I brakowało mu chyba chust i kapeluszy :/ Chyba, że miał to być jakiś znak, że zmieniła się linia czasowa i nagle polka powstała w Polsce. Ale raczej podejrzewam, że dali statystom to co wygrzebali z dna garderoby

BallerinaSue

 Na 99% pewna że łowieckie? Nie pogrążaj się.. To był festiwal cz zlot miłośników polki - tradycyjnego czeskiego tańca. 

ocenił(a) serial na 8
Zelda_fw

To, że to był zlot miłośników polki nie oznacza, że kostiumograf nie popełnił błędu. Łowickie stroje ludowe są bardzo charakterystyczne, a w serialu mamy praktycznie skompletowany ubiór. Brakuje tylko jedwabnicy u kobiet i kapelusza u mężczyzn. Wszystko inne jest, nawet przewiązany pas, czy bielunka u kobiet.
Jak znajdziesz mi czeski strój ludowy, wyglądający jak kopia łowickiego przyznam Ci rację, póki co, to Ty nie pogrążaj się...

Gurin

Aż parsknęłam śmiechem :D Dobrze ty się czujesz? Weź tabletki na uspokojenie i kilka głębokich wdechów. Spokojnie. Nie musisz przyznawać mi racji. Wiem, że ją mam. Kostiumograf się nie pomylił. To był zlot miłośników polki i tradycyjne czeskie stroje ludowe.
Do czego prowadzą te kompleksy , że na siłę doszukuje się "polskich akcentów" tam gdzie ich nie ma.... ;)

Zelda_fw

Nie wiem, czy wiesz, ale Amerykanie w zdecydowanej większości są ignorantami dla większości Polska, Czechy, Słowacja, Rosja, Ukraina to niemalże jedno i to samo. Dodatkowo w USA taniec "Polka" jest dość powszechnie uważany, za polski taniec... Ludzie w tych strojach nawet po polsku między sobą rozmawiają, obejrzyj dokładnie odcinek, dowiedz się czegoś o strojach ludowych i mentalności Amerykanów, wróć na forum i przeproś swojego interlokutora.

ocenił(a) serial na 7
Dar0962

Tez go zauważyłem, w 1963 nie powinno go tam być jeszcze bo wtedy był jeszcze prototypem ;)

ocenił(a) serial na 7
szela81

Chiński koncern Norinco w latach osiemdziesiątych produkował go jako kopię - oczywiście bezlicencyjną. Tam oznaczono go jako Type 82. Robili dwa rodzaje. Jeden identyczny, drugi z nieco dłuższą kolbą i celownikiem przerzutowym przesuniętym w inne miejsce zamka. Trudno ustalić, ile ich zmajstrowali, ale zapewne więcej niż oryginałów. :-)

ocenił(a) serial na 6
Dar0962

Dobre oko

Dar0962

Też poznałem Raka, waliłem z takiego. Strzelanie z otwartego zamka to coś oryginalnego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones